Kannabidiol (CBD), a wątroba

Kannabidiol (CBD), a wątroba

Czym jest kannabidiol (CBD)?

W skład marihuany poza THC wchodzi też CBD. W przeciwieństwie do THC, kannabidiol, czyli inaczej CBD, nie powoduje uzależnienia, ani nie ma działania psychoaktywnego. Oprócz tego wykazuje on zdolności lecznicze w wielu kwestiach, takich jak padaczka, nowotwory, stwardnienie rozsiane oraz choroby wątroby.

Wpływ CBD na wątrobę

Powszechnie wiadomo, że nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na wątrobę. Dzieje się tak głównie przez to, że alkohol może powodować nadmiar tłuszczów, lipidów oraz stresu oksydacyjnego. Nie tak dawno temu szeregi badań przeprowadzonych na wątrobie wykazały, że kannabidiol odwraca zniszczenia spowodowane alkoholem. Ma on właściwości przeciw-utleniające, dzięki czemu chroni wątrobę przed stłuszczeniem oraz zapobiega gromadzeniu się tłuszczy i lipidów.

Czy to na pewno bezpieczne?

Wpływ kannabidiolu testowany był na myszach. Pierwszej grupie podawany był sam ethanol, a drugiej etanol oraz, w celu zapobiegawczym,CBD. Celem było sprawdzenie wpływu upijania si na wątrobę. Okazało się, że dzięki kannabiodolu wątroba nie została uszkodzona. Badania były sfinansowane przez amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się pomocą osobą uzależnionym od alkoholu oraz instytut zdrowia.

Warto się przełamać

CBD wciąż budzi lęk wśród większości ludzi, jedynie ze względu na to, że jest pochodnym marihuany. Jednak, trzeba przyznać, że jego działanie lecznicze jest potwierdzone i zaskakująco skuteczne. Nagromadzenie tłuszczu w wątrobie jest bardzo niebezpieczne, może prowadzić do jej marskości. Marskości jako takiej nie da się leczyć, dlatego warto jej zapobiegać, na wszystkie możliwe sposoby,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *